Leszek Sulima Ciundziewicki


KSIĄŻKI

Seria książek Głupcio Żeglarz to przygody ciekawej świata, pomysłowej i niezwykle odważnej mrówki o imieniu Głupcio, która odkrywa w sobie duszę podróżnika. Jej celem jednak są nie tylko dalekie wyprawy, lecz również wielkie czyny! I tak, już jako władca mrówczej społeczności, wkracza w świat kolejnych, fascynujących i bardzo pouczających podróży. Na swej drodze spotyka wyjątkowych, pomocnych przyjaciół. Książki Leszka Sulimy Ciundziewickiego przenoszą nas w bajkowy świat przyrody i przybliżają jego realia.

Przygody Głupcia Żeglarza możemy zaliczyć do bajek o cechach dydaktyczno–moralizatorskich. Autor tworzy zwierzęcych bohaterów, by na podstawie ich losów i zachowań ukazać ludzkie cechy charakteru. Poprzez mrówczy świat, który symbolizuje wielką społeczność i jej siłę, chce przekazać nam najważniejsze wartości. Pokazuje, jak można stawiać czoła przeciwnościom losu przekonując, że dobro walczące ze złem zwycięża,  że ważna jest gotowość  niesienia pomocy  innym i  troszczenie  się o słabszych.  Uczy, czym  jest dobro, piękno, przyjaźń,  miłość, odpowiedzialność, co z kolei wpływa i gwarantuje prawidłowy rozwój młodego czytelnika.

Leszek Sulima Ciundziewicki posługuje się bogatym językiem, wykorzystując i zabawnie przeplatając możliwości, jakie stwarza dawna i współczesna polszczyzna.

Głupcio Żeglarz

Głupcio Żeglarz to nietypowa mrówka, która zasiadła na tronie króla pomimo, że wcześniej była leniuszkiem.

Czym główny bohater zasłużył sobie na to? Jakie marzenia mu w tym pomogły?...

Leszek Sulima Ciundziewicki, zapraszając do swej pierwszej opowieści o przygodach Głupcia Żeglarza, wprowadza nas w barwne, zorganizowane życie mieszkanców mrowiska. Na przykładzie sympatycznej mrówki pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, że bujanie w obłokach może okazać się czasem, niezwykle pożyteczne, zaś za dobre uczynki prędzej czy później spotyka nas nagroda.

Do tych oraz kolejnych poczynań i dalekich wypraw Głupcia, dodatkowo wciągają nas, budząc wrażliwość estetyczną, piękne i przemawiające do wyobraźni ilustracje Jacka Pasternaka.


Głupcio Żeglarz – Potyczka z Wąsalem

Jeszcze jeden przechył łódki
może mieć tragiczne skutki.
Jakby tego mało było,
coś się z wody wynurzyło.
Patrzy- potwór, nie do wiary
ma na głowie okulary.

Wielki łeb i wąsy czarne,
Głupcio myśli: szanse marne,
abym wyszedł z tego cało...

Głupcio Żeglarz – Potyczka z Wąsalem to druga część przygód dzielnej mrówki.

Tytułowy bohater, trochę już znudzony sprawowaniem władzy w królestwie mrówek, znów postanawia wypłynąć na wielkie wody. Czeka tam na niego ogromne niebezpieczeństwo – spotkanie z potworem! Cóż to za bestia czyha na niego? Czy Głupcio ją pokona i wróci szczęśliwie do mrówczej wioski? Czy jego zaradność i hart ducha także tym razem pomogą mu wyjść z beznadziejnej sytuacji?
Przekonajcie się sami.


Mrowisko w opałach

Przyszedł czas na kolejną ryzykowną, bo przecież samotną podróż Głupcia Żeglarza. Wystarczy o niej powiedzieć, że po kilku dniach spokojną żeglugę przerwała burza, w czasie której jacht Głupcia zatonął, a on sam wylądował na nieznanym lądzie…

Bzik Światełko – osobnik o bardzo krótkiej pamięci oraz wszystkowiedzący Gryzik Mniszek i Bzyk Widliszek to nowi przyjaciele, którzy będą chcieli pomóc Głupciowi w zdobyciu trucizny! Ale po co mu trucizna?!...

Bohaterska mrówka będzie musiała pospiesznie udać się w powrotną drogę, by ocalić mrowisko. Przed kim? Może podpowie wam to morał? „Nie pchaj nosa, gdzie nie trzeba!...”








Leszek Sulima Ciundziewicki, znany głównie jako twórca postaci Głupcia Żeglarza, jest również autorem książek o charakterze edukacyjnym, adresowanych do najmłodszych czytelników.

Począwszy od Abecadła z ogonkami, po Do góry nogami, wszystkie te pozycje umożliwiają wszechstronny rozwój młodego odbiorcy. Nie tylko wywierają wpływ na jego rozwój intelektualny, ale kształtują też jego osobowość pod względem emocjonalnym i moralnym. Stanowią źródło wiedzy ogólnej, kształtują chęć poznania otaczającego świata, uczą koncentracji i rozwijają pamięć. Wzbogacają zasób słów i pojęć, przedstawiają wzór pięknej polskiej mowy, co jest niezwykle istotne zarówno dla dzieci mieszkających w Polsce, jak i na obczyźnie.

Książki te, poprzez zawarte w nich treści oraz bogate, ciekawe ilustracje, rozwijają wyobraźnię młodego czytelnika. Przenosząc w fantastyczny świat, pozwalają poprzez kontrast lepiej zrozumieć świat rzeczywisty. Wskazują też dziecku pozytywne wzorce postępowania. Lekki, zabarwiony humorem charakter opowieści sprawia, że nauka staje się niezwykle przyjemna.

Zwierzęta od A do Z

Czy istnieje ptak, który nie lata? Z czego słynie flaming? Jaki potwór jest bratem aligatora? Jaki zwierzak to chytrusek? Czy gronostaj ma kuzynkę? Co na nosie ma dwa rogi? Jaki futrzak ma zęby jak obcęgi? Jak wygląda uchatka? Dlaczego yeti mieszka w Himalajach?

Zajrzyjmy do świata zwierząt lądowych, wodnych i latających. Rymowane, łatwe do zapamiętania wierszyki, charakteryzują poszczególne zwierzęta od A do Z. Dodatkowym argumentem przemawiającym za zapoznianiem się z tą książęczką są realistyczne ilustracje, które utrwalą dzieciom obraz zwierzaków.



Abecadło z ogonkami

Abecadło z ogonkami to pięknie opisany i zilustrowany alfabet. Książka ta w doskonały sposób umożliwi małemu czytelnikowi poznanie liter, a co za tym idzie - otaczającego go świata. Zachęca do nauki czytania i wprowadza nowe pojęcia. Zawiera trudne do wymówienia, typowe dla języka polskiego słownictwo i tym samym jest doskonałym materiałem do ćwiczeń dykcyjnych.
To nieodłączny pomocnik i przyjaciel rodziców i nauczycieli.


Wiersze z kapelusza

Wiersze  z  kapelusza    tworzą  krótkie  opowieści,  dzięki    którym  możemy odbyć    fascynującą podróż w czasie i przestrzeni, do różnych, nawet  najdalszych   zakątków na Ziemi.  Dzięki niej odwiedzimy Jolę i Złotą Rybkę. Dziewczynka, jeśli odczaruje rybkę z zaklęcia, będzie mogła wieść życie księżniczki. Ale czy Jolę te bogactwa zachęcą?

Będziemy również podziwiać uroki morskich wojaży, spróbujemy złapać szalejący nad miasteczkiem Śnieżna Góra wiatr. Zajrzymy także do niebywałego miejsca – miasteczka jaskiniowców. To podróż, która przeniesie nas w zamierzchłe czasy, co pozwoli nam zapoznać się z odmiennym niż nasze, codziennym życiem jaskiniowców. Dinozaury, straszne ryby, wielkie grzyby, groty tworzą charakterystyczne dla tamtego okresu otoczenie.

„Bajka” kończąca książkę nie kończy jednak pouczającej podróży. Stanie się zarazem początkiem drogi, jaką ma podążać młody czytelnik, ku dalszym poszukiwaniom bajkowych przygód i aktywnemu ich tworzeniu.



Konik polny i jego apteka

Masz na skrzydłach plamki czarne,
oj, wyniki będą marne.
Lecz się nie martw, coś poradzę,
mam tu w garnku czarną sadzę.
Nią skrzydełka pomaluję
i kropeczki zatuszuję.
Tym biedronka się wkurzyła,
ząbki swoje wyszczerzyła:
– Nie chcę twoich leków wcale,
ty zielony konowale!...

Takich to porad udzielił konik polny przeziębionej biedroneczce!… Jakie jeszcze kuracje zaleci nasz aptekarz innym leśnym mieszkańcom? Dlaczego stary borowik zarządził w lesie dochodzenie? I jaką mądrą radę da konikowi szklana kula - i czy ten jej posłucha?...

Konik polny i jego apteka to losy konika, który zapragnął zostać aptekarzem, by uzdrawiać mieszkańców lasu własnymi specyfikami.

Leszek Ciundziewicki z humorem, przedstawia słabość głównego bohatera do udzielania niefachowych, aptekarskich rad. Przestrzega, by nie wyrządzać krzywdy innym, nie oszukiwać, bo taka nieuczciwość może zostać ukarana.

Prosto z lasu

Zbiór opowiadań, który stanowi dla młodego czytelnika źródło wiedzy na temat lasu i jego mieszkańców.

Czytając te opowieści, poznacie bardzo potrzebnego w lesie skrzydlatego doktora, przeróżne gatunki kolorowych ptaków, zaskakujące myśli niedźwiedzia. W książeczce znajdziecie również przestrogę przed zwodniczym,  kropkowanym  muchomorem  i dowiecie się,  jak szybko można  się w lesie zgubić.
A czego jeszcze nauczą was te bajki?… Przekonajcie się sami.



Wesołe zwierzaki

Jakie  zwierzęta  zamieszkują  afrykańskie  sawanny?  Dlaczego małpa  zobaczyła  przed lustrem upiora?
W jaki sposób czarnooka foka zdobyła szacunek wśród zwierząt? Za kogo wyjdzie za mąż złośliwa mucha i jaki czeka ją los? Z tej książeczki dowiecie się również, dlaczego pijawka postanowiła zamieszkać na ławce i czym skończyło się wymądrzanie żurawia.

Wesołe zwierzaki to zabawne, ale zarazem bogate w treści wychowawcze wierszyki. Autor przedstawia w nich nietypowe czasem obyczaje poszczególnych zwierząt, które w niejednym dziwnie przypominają zachowania ludzi. W ten zabawny i przemyślny sposób porusza problemy, z jakimi zmagają się na co dzień również dorośli czytelnicy, przekazując mimochodem cenne nauki moralne.



Do góry nogami

Kiedyś dzieci wymyśliły,
że na wyspie będą żyły.
Same tylko zamieszkają,
wpuszczą tych, co z bajek znają.
Tutaj znajdą prawie wszystko,
drzewa, wodę i boisko.
Zawsze będzie świecić słońce,
a rozrywek są tysiące…

To zaledwie fragment jednej z bajek, "Wyspa szczęśliwości", zawartych w tej magicznej książeczce.

Ta   wyjątkowa  pozycja  zabierze  czytelników   w  świat,   w  którym  spełniają   się   ich  marzenia.
Jeden z bohaterów bajki, Neptun, chciałby znaleźć się na plaży, morskie zwierzaki zapragnęły urządzić cyrkowe przedstawienie, zaś sami, jeśli bardzo zechcecie, będziecie mogli poznać słonia. Jeśli zamkniecie oczy, ujrzycie rajskie ptaki…

Te przewrotne czasem wierszyki, uzupełnione dobrze oddającymi ich klimat, barwnymi ilustracjami Iwony Wesoły, zachęcają do marzeń, rozwijają wyobraźnię. Idealnie sprawdzą się też w roli bajek czytanych na dobranoc.
© Postacie wykorzystane na stronie pochodzą z serii książek Głupcio Żeglarz i są zastrzeżone prawami autorskimi Jacka Pasternaka.